Ne uspijevam se oteti dojmu da sam se, na ovaj ili onaj način, cijelog svog života pripremao za pisanje ove knjige. Rekao je to britanski povjesničar Simon Sebag Montefiore. Meni je bio potreban jedan i pol posudbeni rok zagrebačkih knjižnica da svladam biografiju najsvetijeg od svih svjetskih gradova – Jeruzalema i još dva naslova u pratnji kojima nisam mogla odoljeti – Pisma koja su promijenila svijet i Govori koji su promijenili svijet.
Interes je stvorila Lagunina top lista publicistike na kojoj ova djela izdana ove godine zauzimaju visoka mjesta. Nakon čitanja, stvorena je i odluka da ih kupim i da postanu trajnim dijelom moje kućne knjižnice.
Pisana su udžbenički što se tiče faktografije i povijesnih okolnosti. Pripovjedački zanimljivo, kronološkim tokom, pisana su objektivno, znalački, ciljano i metaforički. Postigla su svoju temeljnu svrhu – popunjavanja rupa u znanju i obnove nekih davno naučenih pojmova i datuma. I, poput arheologije, tumačeći stare slojeve naslagane historiografije, proširila su jedan već prilično širok pogled na svijet.
Moj.
I ne mogu odoljeti aktualnosti vremena da iz mnoštva prošlih odnosa i imena ne izdvojim jedno NE Sovjetskom savezu koje je umnogome odredilo sudbinu naših naroda. I nekoliko redaka Staljinu nakon što je ovaj na jugoslavenskog predsjednika uputio nekoliko atentatora.
„Prestani slati ljude da me ubiju! Već smo ih petoricu uhvatili s bombom i još jednoga s puškom…Ne prestaneš li slati ubojice, ja ću poslati jednoga u Moskvu i neće biti potrebe da šaljem drugoga…“
Tito je ovako pisao 1948.
Sutra mu je godišnjica smrti.
U svibnju 1948. proglašena je država Izrael.
Nakon što je blizu 6 milijuna Židova stradalo u holokaustu.
Jednoga je svibnja svijet rekao ne ponovilo se.
Sutra će na europskom tlu opet biti rata i razaranja i sto vrsti žrtvi različitih klanjanja, al hvala ti Bože koji jesi da jesi nikad više ustaškog klanja ni kreveljenja po Bleiburgu.
Da, povijest pišu i poraženi.
Da, sadašnjost su ispisali i pobjednici, antifašistički pobjednici.
Da, budućnost će nam pisati i zakonodavci i pisci postova i mirotvorci i autori kodova i da, ti blogeri, ti posrednici riječima, ti zaista misle da se svicima slova i simbola može promijeniti svijet.